Időpont: 2018. november 7. szerda, 18:00-20:00
Helyszín: ELTE TáTK Lágymányosi tömb, Pázmány Péter sétány 1/a, Kari Tanácsterem
Előadtak:
Gregor Anikó (ELTE TáTK)
Turcsányi-Szabó Márta (ELTE IK)
Vásárhelyi Orsolya (Maven)
Vedres Balázs (CEU)
moderátor: Dessewffy Tibor (ELTE DSZK)
Facebook esemény: https://www.facebook.com/events/498888637256605/
A nyitóbeszéd és a bemutatkozások után az első téma volt a nők jelenléte az információs technológiában, miért egyenlőtlen az arány a férfiak és nők között az informatikában. Előjöttek a különböző nemi sztereotípiák. Itt egyből definiáltuk is a társadalmi nemeket: nők és férfiak társadalmi csoportja, konstruált viszonylata. Ez a viszonylat hierarchikus, hatalmi viszony. A presztízsviszonyok eredményezik a nemek eloszlását a szakokon is, a gazdasági érvelések visszaerősítik a viszonyokat. Az IT eredetileg női szakma volt a 80-as években, viszont a szak presztízsnövekedésével egyre több férfi került be. A nők pedig elhagyják az IT-t, de miért van ez? Ennek több oka van, ilyen a szociális közeg és a cégek kultúrája, szegregációja.
Az IT körül hatalmas a hype, de ez a terület szerteágazó és sok típusa van, a programozó csak az egyik vonulata. Ezeknek a területeknek megvan a presztízsük is. A hardcore IT-s világ borzasztóan kemény versenyhelyzetet idéz elő, a területen alapból gyakori jelenség az imposztor szindróma is.
Előkerült a diverzitás kérdése, amely azért érték, mert minél különbözőbbek egy csoport tagjai, annál jobban dolgoznak és növeli a kreativitást. Viszont hozzá kell tenni, hogy hálózati kohézió nélkül nincs siker sem.
Lehetséges megoldásként előkerült a gondoskodási feladatok társadalmasítása, hogy ne az egyénre háruljon ez. A közösségnek fel kell ismernie, hogy akadályok vannak jelen. Szükség van mentorokra és példaképekre, együttdolgozásra. Ösztönözni kell az embereket arra, hogy mindenki hibázik.
A vitabeszélgetés után kérdésekre válaszoltak az előadók.